Ryzyko to część stała funkcjonowania w zasadzie każdej firmy. Ważne jest tutaj szczególnie to, aby odpowiednio je skalkulować tak, aby ryzyko nam się opłaciło a nie nam zagrażało. Co w tym celu trzeba zrobić? Jak w ogóle należy identyfikować ryzyko finansowe w firmie? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ryzyko finansowe – najważniejsze informacje
Warto w ogóle na początek określić, czym w zasadzie jest takie ryzyko finansowe. Otóż chyba najbardziej szeroka i najlogiczniejsza definicja określa, że ryzyko finansowe to każda sytuacja, która może pójść nie po naszej myśli. Jak identyfikować takie ryzyko?
Przede wszystkim należy tutaj zwrócić uwagę na wszelkie czynniki, których nie możemy dokładnie przewidzieć podczas dokonywania transakcji. Dajmy tu jakiś przykład – załóżmy że wysyłamy partię produktu do Czech.
Sprawdź również: szkolenia controlling
To, czego nie do końca możemy przewidzieć to na pewno wahania kursów walut, inflacja, odchylenia ceny czy stopa zwrotu. W przypadku jednej transakcji jest to łatwiejsze do oszacowania, niemniej jednak jeśli transakcji jest więcej i są one długoterminowe, dochodzi wiele czynników jeszcze innych jak np. sytuacja gospodarcza i finansowa drugiej firmy, z którą prowadzimy interesy itp.
Przykładowo wysyłamy 1000 sztuk mydła do Meksyku, niestety świetnie prosperująca tam firma, która jeszcze nie zapłaciła nam za towar, nagle zbankrutowała – całkowicie nieoczekiwanie, na skutek niestabilnej sytuacji politycznej. Analiza ryzyka ma na celu własnie określić, jakie jest prawdopodobieństwo takiego niepożądanego zdarzenia itp.
Szkolenie analiza ryzyka – bardzo potrzebna inwestycja
Dlatego też zdecydowanie warto zainwestować w szkolenie z z zakresu analizy ryzyka. Co więcej w zarządzaniu firmą w XXI wieku warto jeszcze zapisać się na szkolenie controlling finansowy. Ciekawą informacją jest także to, że dzisiaj jest coraz więcej kursów określanych jako finanse dla niefinansistów szkolenie, na których mamy właśnie możliwość zdobycia jako nieprofesjonaliści profesjonalnej i co ważniejsze – praktycznej wiedzy na dany temat.